Dlaczego len

Choć len został stworzony do życia na wsi, świetnie czuje się na salonach. Dom odziany 
w lny wygląda elegancko i szlachetnie. Dzięki ciekawej fakturze i modnym szaro – beżowym barwom len świetnie sprawdza się zarówno we wnętrzach tradycyjnych i bardzo nowoczesnych. 
Jeszcze do niedawna len kojarzył się z tkaniną szorstką, gniotącą się i trudną w konserwacji. Nowoczesne metody wytwarzania lnu powodują, że len obecnie jest materiałem miękkim 
i miłym w dotyku. Współczesne tkaniny z lnu zachwycają splotem, kolorem, wzorami. Mogą być mięciutkie jak jedwab, delikatne jak kaszmir, lejące jak muśliny, przejrzyste jak woale. Zawsze promieniują ciepłem i naturalną, niewymuszoną elegancją. Lniane tkaniny o ciekawej fakturze i łagodnych, naturalnych, nieco zgaszonych odcieniach pasują do prostych mebli, dębowych podłóg, tradycyjnej ceramiki, cynowych i emaliowanych naczyń… Pastelowa, przymglona kolorystyka jest cudownym tłem dla sreber czy porcelany.

ATUTY  LNU
Uroda lnu to tylko jedna z jego zalet.

Len jest materiałem wyjątkowo trwałym i wytrzymałym, odpornym na rozciąganie, pranie i prasowanie. Zabiegi konserwacyjne nie niszczą tkaniny, a wręcz przeciwnie wzmacniają ją. Im częściej len się pierze i prasuje, tym bardziej staje się miękki i delikatny w dotyku.

Materiał ten od wielu lat znany jest także ze swoich właściwości leczniczych i zdrowotnych Z badań Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu wynika, że len   ma działanie antyalergiczne, nie uczula, nie powoduje podrażnień, ma też działanie antybakteryjne i antygrzybicze.

Len nie elektryzuje się, sprawia, że mniej się pocimy, nie przepuszcza szkodliwego promieniowania UV. Ze wszystkich znanych włókien to właśnie tkane z niego płótno stwarza najlepszy mikroklimat dla skóry, ma  zdolności termoregulacyjne, a więc latem chłodzi, a zimą grzeje.

Ponadto tkaniny wykonane z czystego lnu to wzór ekologicznego produktu. Naturalna tkanina lniana jest w pełni biodegradowalna i bezodpadowa.Jej włókna nie zawierają metali ciężkich i innych szkodliwych dla organizmu ludzkiego domieszek.

Odpoczywając w lnianej pościeli, wspaniale regenerujemy ciało i umysł. W łazience rewelacyjnie sprawdzają się lniane ręczniki – nie dość, że doskonale wchłaniają wodę, to robią ciału ożywczy masaż. Są grube, mięsiste, wyglądają szlachetnie.


Akurat z tego materiału możemy być dumni – mamy i mieliśmy własny, najlepszej jakości. „Polski len” znany był w Europie już w XV wieku. Kamiennogórskimi tkaninami handlowali kupcy z Hiszpanii, Portugalii, Anglii, Skandynawii, Pragi, Mediolanu, Budy i Pesztu. Dworską karierę robiły jeleniogórskie woale. Chropowata, prosta i elegancka struktura lnu zachwyciła artystów  pod koniec XIX w. Mieli dość pretensjonalnego wiktoriańskiego przepychu, wychwalali prostotę oraz tradycyjne rzemiosło. 


Facebook