Dlaczego len

Jeszcze niedawno len kojarzył się z tkaniną szorstką, gniotącą się i trudną w konserwacji. Nowoczesne metody wytwarzania lnu powodują, że len obecnie jest materiałem miękkim i miłym w dotyku. Współczesne tkaniny z lnu zachwycają splotem, kolorem, wzorami.

        Akurat z tego materiału możemy być dumni – mamy i mieliśmy własny, najlepszej jakości. „Polski len” znany był w Europie już w XV wieku. Kamiennogórskimi tkaninami handlowali kupcy z Hiszpanii, Portugalii, Anglii, Skandynawii, Pragi, Mediolanu, Budy i Pesztu. Dworską karierę robiły jeleniogórskie woale. Chropowata, prosta i elegancka struktura lnu zachwyciła artystów pod koniec XIX w. 

        ATUTY LNU

  • Uroda lnu to tylko jedna z jego zalet.
  • Len jest materiałem wyjątkowo trwałym i wytrzymałym, odpornym na rozciąganie, praniei prasowanie. Zabiegi konserwacyjne nie niszczą tkaniny, a wręcz przeciwnie wzmacniają ją. Im częściej len się pierze i prasuje, tym bardziej staje się miękki i delikatny w dotyku.
  • Materiał ten od wielu lat znany jest także ze swoich właściwości leczniczych i zdrowotnych. Len ma działanie antyalergiczne, nie uczula, nie powoduje podrażnień. Jest antybakteryjny i antygrzybiczy.
  • Len nie elektryzuje się, sprawia, że mniej się pocimy, nie przepuszcza szkodliwego promieniowania UV. Ze wszystkich znanych włókien to właśnie tkane z niego płótno stwarza najlepszy mikroklimat dla skóry, ma zdolności termoregulacyjne, a więc latem chłodzi, a zimą grzeje.
  • Ponadto tkaniny wykonane z czystego lnu to wzór ekologicznego produktu. Naturalna tkanina lniana jest w pełni biodegradowalna i bezodpadowa. Jej włókna nie zawierają metali ciężkich i innych szkodliwych dla organizmu ludzkiego domieszek.
  • Odpoczywając w lnianej pościeli, wspaniale regenerujemy ciało i umysł. W łazience rewelacyjnie sprawdzają się lniane ręczniki – nie dość, że doskonale wchłaniają wodę, to robią ciału ożywczy masaż. Są grube, mięsiste, wyglądają szlachetnie.
  • Dom udekorowany w len wygląda delikatnie i elegancko. Dobrze wygląda we wnętrzach tradycyjnych i nowoczesnych. Pasuje do prostych mebli, drewnianych podłóg, tradycyjnej ceramiki, porcelany, emaliowanych naczyń… Jest dobrym tłem nawet dla sreber.
Facebook